چگونه استایل شخصی خود را داشته باشیم؟

 

استایل به طور کلی به‌معنای سبک و روش هماهنگ یا مدیریت کردن رفتار و انتخاب‌های شخصی در زمینه‌ای است. مثل پوشش، سبک زندگی، تغذیه و … پوشش ما اولین راه ارتباطی ما با انسان‌هاست. چیزی که قبل از زبان و رفتار و افکار از شخصیت ما صحبت می‌کند پوشش و ظاهر ماست. برجسته‌ترین استایل و سبک شخصی، استایل شخصی در پوشش است که نه تنها همه آن را می‌بیند بلکه بیشترین تاثیر را بر ما و روابطمان می‌گذارد.

پیدا کردنِ پوشش و ظاهری که هم گویای خود واقعی ما باشد و هم برای انسان‌های دیگر جذاب باشد یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که برای تاثیر و تردد در جامعه باید به درستی انجام شود.

لباس‌های ما، اکسسوری‌ها و انتخاب رنگ‌هایمان از سلیقه، اولویت‌بندی و اصولمان حرف می‌زنند.

 

استایل شخصی در پوشش
استایل شخصی

 

استایل شخصی چیست؟

محدوده یا مجموعه‌ی انتخاب‌های ما برای لباس، فرم لباس، رنگ لباس، اکسسوری و نحوه‌ی پوشدن و ست کردن لباس، مجموعه‌ای خروجی دارد که منحصر به ماست و به آن خروجی‌ها استایل شخصی می‌گویند. هیچ استایل شخصی‌ای برای بیش از دو نفر نیست چون استایل شخصی به عبارتی مثل اثر انگشت هر شخص با وجود خطوط و فرمی شبیه به دیگران، خاص و منحصربه‌فرد است.

پس؟

به مجموعه خروجی‌های تیپ و استایل‌هایی که با توجه به محدوده‌ی ترجیحات و سلیقه و علایق ما به‌وجود می‌آیند استایل شخصی می‌گویند. انتخاب‌های ما در فرم و مدل لباس، نوع پارچه، رنگ‌ها، اکسسوری و نحوه‌ی ست کردنشان با یکدیگر.

 

  • چرا به استایل شخصی نیاز داریم؟

چون استایل شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. چون استایل شخصی حتا قبل از چهره برانسان‌ها تاثیر می‌گذارد و در جامعه‌ای که همه‌چیز تحت‌تاثیر روابط است، ما نیازمند تصویری تا حد امکان تاثیرگذار از خودمان در دیگران هستیم.

چون انسان موجودی اجتماعی است و همین انسان موجودی زیباپسند. و در نهایت انسان‌هایی که با ما در رابطه هستند زیاد تحت تاثیر لباس پوشیدن ما هستند.

خودمان هم تحت تاثیر استایل خودمان هستیم. عزت نفسمان. اینکه با سینه‌ای ستبر راه برویم یا تا حد امکان خودمان را از دید دیگران دور کنیم. لباسی که می‌پوشیم، نظم و علاقه‌ی مغز به آن استایل‌ها تاثیر عمیقی بر رفتارمان دارد. بر زبان بدن و ناخودآگاهمان. اینکه خودمان را جدی بگیریم یا نه.

بنابراین استایل شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است چون استایل شخصی ما گویای اهمیت و وقتی است که به خودمان می‌دهیم. این اهمیت دادن به ظاهر و راه ارتباطی نه تنها به خودمان یادآور می‌شود که خودمان را دوست داریم و ما اولین شخصی هستیم که در زندگی داریم، بلکه به دیگران نیز این جمله را می‌رساند که می‌توانند روی ما حساب کنند چون ما متوجه تک‌تک راه‌های تاثیر گذاری بر آن‌ها هستیم و با جدیت به آن‌ها می‌پردازیم.

استایل شخصی، عمومی‌ترین بعدِ خیلی شخصیِ وجود آدمی است که پرداختن به آن گویای اهمیت و ارزش قائل شدن هم به خودمان و هم به دیگران است.

استایل شخصی ما از هویتمان حرف می‌زند.

 

استایل شخصی ما بخشی از هویت ماست
استایل شخصی بخشی از هویت

 

چطور استایل شخصی خود را پیدا کنیم؟

توجه و تجربه کنید.

 

  • به درونتان توجه کنید

اولین چیزی که برای پیدا کردن استایل شخصی خود به آن نیاز دارید شناختن خودتان است. مهم نیست که چند سبک و استایل را بشناسید و از آن سردربیاورید. مهم‌ترین چیز خودتان هستید. بدون هیچ شناختی از استایل‌ها اگر خودتان را به درستی بشناسید، می‌توانید استایلی مناسب برای خودتان داشته باشید.

اینکه چه چیزی برایتان در اولویت است در حدی که در صورت نیاز بقیه‌ی گزینه‌ها را قربانی کنید. زیبایی. راحتی. امنیت. جنسیت. پارچه. کیفیت دوخت یا برش.

مثلن من شخصن حجاب و راحتی را اولویت قرار می‌دهم و در صورت نیاز راحتی را قربانی می‌کنم. زیبایی برایم در آخرین درجه قرار دارد و خیلی کم سراغ رنگ‌های جیغ می‌روم چون ترجیحم عادی بودن و به چشم نیامدن است.

اما دخترخاله‌ام کاملن مخالف من، ترجیحش در مرکز توجه بودن است و به همین دلیل همیشه لباس‌هایی براق، با نگین و سنگ‌دوزی انتخاب می‌کند. او به آن لباس و انتخاب‌ها شناخته می‌شود و من به این‌ها. هر وقت لباسِ خنک و گشادی دیده می‌شود اسم من اورده می‌شود (عاطفه عاشق این میشه) و هر وقت لباسی با سنگ‌دوزی نام او آورده می‌شود (هانیه عاشق این میشه) .

وقتی به بازار و مغازه‌ای می‌روید اولین چیزی که چشمتان دنبالش می‌گردد چیست؟

چه محصولاتی حتا وقتی قصد خریدشان را ندارید شما را به سمت خودشان می‌کشانند؟

و وقتی به تن می‌کنید خودتان را از همیشه خوشحال‌تر حس می‌کنید؟

 

استایل شما مهم‌تر از هر ترندی
استایل شما مختص شما

 

  • استایل‌های مختلف را بررسی و مدتی امتحان کنید

برای شناختن استایل‌های مختلف مطالعه کنید. در فضای مجازی درباره‌شان سرچ کنید و مدتی نگاهشان کنید.

اجازه بدهید چشمتان به دیدنشان عادت کند و بعد ببینید کدام سبک و استایل را بیشتر دوست دارید و بعد، سعی کنید استایل‌هایی که دوست دارید را امتحان کنید.

سعی کنید برای امتحان کردنشان تا حد امکان امن و کم‌ریسک خرید کنید تا اگر به وقت استفاده احساس تعلقی نداشتید به راحتی آن را کنار بگذارید.

با خودتان صادق باشید و دقت کنید از روی جو همراه با جریانی خارجی یا هیجانات بالا و گذرا به سمت استایلی کشیده نشوید که اگر کشیده شوید هم اشکالی ندارد.

 

  • مطالعه کنید

درباره‌ی موضوعاتی که بی‌توجه به سبک و استایل به کار می‌آیند مطالعه کنید.

شناختن فرم بدنتان و این که چه فرم لباس‌هایی شما را چطور نشان می‌دهد. قلق بدنتان را پیدا کنید.

رنگ‌ها، کارایی و ست شدنشان را بشناسید و بدانید. چه رنگی مناسب پوست شماست و چه رنگی چه حسی را القا می‌کند و برای چه فصلی مناسب است.

به شناختی حداقلی از مسائلی که بی‌ربط به استایل برای نظم و زیبایی نیاز است برسید. چطور لباس‌هایتان را بشورید و سالم نگه دارید. چطور نظم را حفظ کنید. چه پارچه‌هایی در چه فصل‌هایی به شما و دیگران چه حسی منتقل می‌کنند؟

 

حداقلی از رنگ‌شناسی و نظم را رعایت کنید
رنگ‌شناسی و نظم را رعایت کنید

 

چطور با استایل شخصی خود زندگی کنیم؟

داشتن استایل شخصی آنقدرها هم آسان نیست. علاوه برپیگیری و جستجو نیاز به پذیرش و ثابت‌قدمی هم دارد. چرا که هر سلیقه‌ای در هر حال مخالفانی دارد و هیچ انسانی به آسانی با انتقادات کنار نمی‌آید.

 

  • منعطف باشید و از دور شدن از استایلتان نترسید

این مهم است که چهارچوب علایق و سلایقتان را بدانید و در جهت آن‌ها قدم بردارید. به شما حس نظم و تلعق می‌دهد. اعتمادبه‌نفس شما را افزایش می‌دهد. اما آنقدری مهم نیست که قابی به دور گلو شود و محدودتان کند.

ممکن است بعد از گذشت دوره‌ای سلیقه‌ی شما تغییر کند.

یا اصلن روزهایی که حس و حالتان متفاوت است دلتان استایلی متفاوت می‌خواهد. این هیچ اشکالی ندارد که گاهی از استایل‌های همیشگی‌تان خارج شوید و خلاف همیشه رفتار کنید. که حتا مفید هم هست و باعث سرزندگیِ انسان می‌شود.

 

  • تنوع را بالا ببرید

برای هر استایلی می‌توان به دو شکل خرید کرد، کم‌ریسک و پرریسک.

مثلن در رنگ‌بندی می‌توان با رنگ‌های نود آرام پیش رفت و با رنگ‌های شاد و جیغ مثل نارنجی غوغا بپا کرد.

پس سعی کنید بخشی از کمدتان را با لباس‌های امن بچینید. رنگ‌های امن. چیزهایی که نیازی به شجاعت زیادی برای پوشیدنشان ندارید و بخشی از کمد را از خریدها و انتخاب‌های جسورانه پر کنید.

خوب است که بتوانید هر وقت که اراده می‌کنید با هر درصدی که میلتان می‌کشد جسارت در استایلتان بریزید و توجه جلب کنید. یا در صورت نیاز از چشم‌ها پنهان شوید و در لاک خود خوش بگذرانید.

 

کمدتان را با توجه متنوع بچینید
کمدتان را متنوع بچینید

 

  • خودتان را محدود به یک استایل و سبک ندانید

شاید شما یک یا دو استایل شخصی اصلی داشته باشید، ولی اصراری نیست در همین دو استایل باقی بمانید.

شخصیت و درون ما ابعاد زیادی دارد که هر بعد ما علاقه‌مند به یک سبک و پوشش است. خود ارزشمندمان می‌تواند هروقت که اراده کند به فرعی‌استایل‌های شخصی‌مان سر بزند و بعد کمتر دیده شده‌مان را به نمایش بگذارد.

چرا که بعضی ابعاد در ما ضعیف‌ند و ما به همه‌ی ابعادی وجودی‌مان نیاز داریم و استایل مورد علاقه‌ی آن بعد می‌تواند به بهتر بودن حال آن بعد و تاثیرگذاری‌اش کمک کند.

 

استایل‌های مختلف ابعاد مختلفی از ما را پوشش می‌دهند
ابعاد مختلف استایل‌های مختلف

در نهایت هیچکس به جز شما نمی‌تواند برایتان استایلی شخصی خلق کند و چیزی که درونتان می‌طلبد از ترندترین ترندها مهم‌تر و تاثیرگذارتر است.

برای پیدا کردن استایلی که در آن خودتان را از همیشه به خودتان نزدیک‌تر می‌بینید تلاش کنید، وقت بگذارید و انرژی صرف کنید. چرا که می‌تواند منبع انرژی شما باشد و وقتی که مکنده‌ی انرژی شماست یعنی چیزی جایی اشتباه است.

خودتان را محدود و محکوم نکنید.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *